S nedostatkem vápníku se setkáte nejčastěji u rajčat a paprik, kdy je následkem abiotická nekróza s ní spojené černání špiček plodů. Takové plody jsou nenávratně poškozeny a jediné co s nimi můžete udělat, je vyhodit do koše. Nedostatek vápníku poznáte velmi dobře podle skvrn na konci zralých i nezralých plodů. Vytvoří se částečně vpadlá a ostře ohraničená skvrna, která je nejprve vodnatá později tmavá až černá.
I když se nedostatek vápníku nejčastěji spojuje s rajčaty a paprikami, trpí na ni v menší míře i okurky. Bývá také příčinou uhynutí vnitřních listů hlávek zelí, poškození okrajů listů salátu a košťálovin, uhynutí vnitřních suknic cibule, tečkovitosti listů pekingského zelí, propadání a hnědnutí středů růžic květáku nebo hnědnutí poupat brokolice. Nedostatkem vápníku mohou být poškozeny i jabloně, u nich se projevuje skvrnami na plodech (hořká skvrnitost jablek)
Příčiny vzniku
Hlavním důvodem je nedostatek vápníku způsobený hlavně nedostatečnou a nepravidelnou zálivkou, ale také přemokřením nebo nevyváženou výživou - poruchu poporuje nadbytek dusíku nebo draslíku v půdě.
Prevence
- pravidelná a dostatečná závlaha (kořeny plodin nesmí nikdy vyschnout)
- použití popela nebo vaječný skořápek při výsadbě či postřikem na list (od doby nasazování plodů)
Pomohou vám vaječné skořápky nebo popel ze dřeva
Obojí používám s úspěchem ve své zahradě. Skořápky hlavně u rajčat a paprik, popel po celé zahradě a dodám tak vápník celé řadě rostlin Ráda se s vámi podělím o velmi jednoduché návody jak postupovat.
Popel
Má až 35% vápníku a kromě něj také draslík hořčík a fosfor. Důležité je, aby popel byl opravdu pouze ze dřeva, které nebylo chemicky ošetřené nebo napuštěné chemickými látkami (barvy, laky).
Je několik způsobů, jak ho využít:
1. Nasypte 1 polévkovou lžíci do výsadbové jamky. Tento způsob by měl být dostatečný a rostlina by v pozdější fázi růstu neměla trpět nedostatkem vápníku. Ideální hlavně pro malé plodiny jako jsou rajčata, papriky, okurky.
2. Vyrobte postřik na list. Cca 10 lžic smíchejte s 1 l vody a přeceďte přes jemné sítko nebo plátýnko. Výhodou aplikace na list je rychlá vstřebatelnost, tudíž i rychlá pomoc. S postřikem začněte od chvíle, kdy rostliny začnou nasazovat plody a pokračujte každých 14 dní. Tento způsob je ideální hlavně pro malé plodiny jako jsou rajčata, papriky, okurky atd.
3. Posypte po záhoně nebo kolem rostlin. Cca 2-4 lopatky na 1 m2. Tento způsob je vhodný pro všechny plodiny.
4.Zálivkou. Nasypte cca 5 lopatek do 10 l vody a rostliny zalijte. Tento způsob je vhodný pro všechny plodiny.
Využití popela je široké a zajistí vám třeba větší úrodu česneku, funguje proti okrajové spále listů u angreštů a rybízu a spoustu dalšího. Podrobněji jsem o něm napsala tady.
Nemáte možnost jak popel získat? Za celou topnou sezónu mám velké přebytky a napadlo mě ho za symbolickou cenu poskytnout vám. A rovnou dva druhy:
jemný popel - ideální na výrobu postřiku nebo posypání po záhoně či květináče.
hrubší s většími kousky spáleného dřeva - ten se vám bude hodit při výsadbě stromů a keřů. Když ho nasypete do výsadbové jámy, bude dodávat vápník a také poskytne domov mikroorganismům. Můžete jím obohatit kompost nebo použít při zakládání vyvýšených a hlubinných záhonů. Stačí ho dát v tenké vrstvě do střední vrstvy záhonu.
Vaječné skořápky
Ty doporučuji hlavně u rajčat a paprik. Nechte je usušit volně na vzduchu, namelte je nebo podrťte.
Pak jsou 2 způsoby, jak je využít:
1. Nasypte 1 polévkovou lžíci do výsadbové jamky. Tento způsob by měl být dostatečný a rostlina by v pozdější fázi růstu neměla trpět nedostatkem vápníku. Ideální hlavně pro malé plodiny jako jsou rajčata, papriky, okurky.
2. Vyrobte postřik na list. Výhodou aplikace na list je rychlá vstřebatelnost, tudíž i rychlá pomoc. S postřikem začněte od chvíle, kdy rostliny začnou nasazovat plody a pokračujte každých 14 dní.
Recept:
2 lžíce namletých skořápek
4 lžíce octa
2 lžičky vody
Vše smíchejte a nechte 2 dny odležet. Směs bude trochu bublat, což je v pořádku. Pak sceďte a roztok smíchejte se 3 litry vody. Aplikujte od doby nasazování plodů každých 14 dní. Jednoduché video s návodem na postřik najdete tady.
podívejte se na další články
![]() |
Návod na hlubinný záhon krok za krokem | |
![]() |
Proč svazenka nesmí chybět ve vaší zahradě |