Rostliny, které ničí škůdce a prospívají zahradě

Ozdravné rostliny

 

Měsíček

Kromě pozitivních účinků na naše zdraví je měsíček velmi účinná rostlina proti háďátkům. Z kořenů vylučuje látky, které háďátka silně lákají a to tak, že se ke kořenům měsíčku stahují z velkých vzdáleností. Jakmile se zavrtají do kořenů jeho látky je zahubí. Aby byla likvidace háďátek účinná co nejvíce, je potřeba, aby rostlina byla v jednom místě alespoň 4 měsíce. Na to je měsíček ideální, protože zvládne i lehké mrazy.

Pokud budete mít měsíčku až příliš, nasekané nebo nalámané rostliny můžete položit na záhon. Budou fungovat jako mulč, který chrání povrch půdy před vysycháním a plevelem.

Aksamitník

Na háďátka funguje podobně jako měsíček. Jakmile se háďátko začne zavrtávat do jeho kořenů afrikán začne vylučovat jed, který je zabije. Také dokáže odpuzovat mšice a molice.

Hodí se proto mezi brokolici, kapustu, květák, zelí, ale taky k bramborám, rajčatům, paprikám a mnoho dalším druhům zeleniny.

Bohužel velmi chutná slimákům, takže je rozhodně lepší si ho předpěstovat doma a ven sázet až větší a silnější rostliny. Já po vysazení aksamitníků na záhon posypu kolem přírodní granule Ferramol proti slimákům. Jsou bezpečné pro domácí i volně žijící zvířata a odolné proti dešti.

Semínka aksamitníku nabízím zdarma, stačí si o ně napsat v poznámce v košíku :)

Heřmánek

Je účinný hlavně na háďátko bramborové, které odpuzuje výměšky z kořenů. 

Kopr

Kořeny vylučují saponiny, které zvyšují chuť okolní zeleniny. Od půlky března ho můžete vysít přímo na záhon k jakékoli zelenině. Také podporuje vzcházení semen, seje se proto společně s mrkví, která klíčí 3-4 týdny. 

Lichořeřišnice

V zahradě se používá jako “obětní” rostlina, protože velice láká dřepčíky, kteří ji celou zničí. Zahradníci jsou z toho často smutní, ale je potřeba říct, že tím lichořeřišnice zachránila zbytek úrody. Dřepčíci totiž lichořeřišnici dají přednost před vším ostatním.

Také odpuzuje mravence a nepřímo tak i mšice. Mravenci jsou známí tím, že si mšice opečovávají, protože ze svých zadečků vylučují sladký nektar. Ten je pro mravence velmi chutný, ale také jim poskytuje výživu. Lichořeřišnice by kromě zeleninových záhonů neměla chybět pod stromy.

Bazalka

Kromě toho, že s rajčaty tvoří na talíři úžasnou kombinaci, rozumí si i záhonu. Bazalka totiž svými kořeny zvyšuje chuť rajčat. Pokud ji necháte vykvést, silně láká opylovače.

Na podzim ji můžete z půdy vyrýt a přesadit do květináče. Dejte ji domů za okno a dál se můžete těšit z čerstvé bazalky. Různé barvy i druhy bazalky najdete tady. 

Svazenka

Svazenka zdaleka není jen zelené hnojení. Pokud ji na začátku března na husto vysejete do zeleninového záhonu, do května na něm vytvoří hustý koberec, který zadržuje v půdě vláhu, prokypřuje ji a potlačuje plevel. Před výsadbou sazenic ji vytrhejte a lehce zapravte do půdy nebo použijte jako mulč. Stačí celé nebo nalámané rostliny položit na povrch půdy, kde budou zadržovat vláhu, potlačovat plevel a postupně se rozkládat na výživný humus. 

Pár rostlin ale ponechejte, aby v záhonu vykvetly. Také ji můžete vysít i ve skleníku - sem klidně už od půlky února. Svazenka je mimo jiné odolná proti mrazům do -8. Často bez úhony přežije celou zimu a na jaře pokračuje v růstu.

V zahradě ji určitě nechejte vykvést. Je medonosná a silně láká opylovače, kterých se na ni slítá veliké množství. Včelaři ji s oblibou vysévají v okolí úlů. Není se co divit, krásně voní i nám lidem - má jemnou květinovou vůni.

Nalámanou svazenku také můžete dát na dno výsadbové jamky před sázením rajčat, paprik, okurek, dýní, melounů, cuket a dalších na výživu náročných rostlin. Pod kořeny se bude rozkládat a poskytovat dusík.

Vytrhané rostliny jsou výbornou složkou do kompostu.

Je naprosto nenáročná. Snese sucho, deštivo, písčité a nekvalitní půdy. Netrpí na chorob ani škůdce.

Sít ji můžete od začátku března až do půlky října. Podzimní výsevy jsou výbornou ochranou půdy na zimu. Rostliny buď před zimou vytrhejte a lehce zapravte do půdy, kde se budou rozkládat na humus. Nebo je nechejte být a zapravte až na jaře. 

Pokud v záhonu plánujete pěstovat česnek, nejpozději 2 měsíce před jeho sázením do půdy zapravte svazenku. 

Semínka najdete tady. 

Hořčice

Další všestranné zelené hnojení. Oproti svazence má jedno omezení - není dobrý soused pro brukvovitou zeleninu. Takže ji nesejte tam, kde plánujete zelí, brokolici, květák, kedlubny atd. Pro lepší vysvětlení - nesejte ji na jaře před brukvovitou zeleninou nebo na podzim do záhonu, kde další rok bude brukvovitá zelenina.

Osvědčila se proti drátovcům - larvám kovaříků. Napadají hlízy brambor, do kterých se zavrtávají a ničí úrodu. Vysejte hořčici před bramborami, pomůže drátovce odpudit. 

Její použití je stejné jako u svazenky. Hustý výsev chrání půdu před vysycháním a kořínky ji prokypřují. Před výsadbou zeleniny postupujte úplně stejně.

Navíc v půdě ničí plíseň a dokáže ji vyčistit od různých škodlivin - fosfátů a chemikálií z hnojení. Pokud kupujete novou zahradu s neověřenou minulostí nebo chcete přejít na přírodní zahradu, rozhodně ji musíte mít. Když vykvete, bude plná včel. 

Sít ji můžete od půlky března až do začátku září. Zvládne i lehké mrazy. Semínka najdete tady.