Proč svazenka nesmí chybět ve vaší zahradě

Svazenka není jen zelené hnojení. Je medonosná a přitahuje velké množství opylovačů. Také pomáhá v půdě zadržovat vláhu a svými prorůstajícími kořínky ji provzdušňuje. Dokáže plně nahradit koňský hnůj, takže pokud nemáte v blízkém okolí koně, snadno vám je nahradí právě svazenka.

Jak na výsev

Svazenku můžete sít už koncem února nebo na začátku března, protože v pohodě snese teploty do -8 °C. A pak podle potřeby pokračovat celou sezónu až do konce října, kdy bude plnit funkci zimní ochrany půdy.

Na zeleninový záhon semínka rozhoďte na husto. Zapravovat je nemusíte, dobře klíčí i na povrchu půdy. První 4 dny zalévejte, abyste jí usnadnili a urychlili klíčení. Dál už vaši pozornost ani péči nepotřebuje. Klíčí zhruba po pěti dnech. Květů se dočkáte už 60 dní od vysetí.

Pokud ji vysejete do začátku srpna, ještě v říjnu se můžete těšit z jejích květů.

A nemusíte se omezovat jen na zeleninové záhony. Skvěle doplňuje trvalkové nebo keřové záhony a krásně vypadá i samostatně. Je vhodná také do skleníku.

hnojí, chrání a zlepšuje půdu

Funguje jako předplodina, meziplodina či následná plodina. Pěstovat se tak dá před hlavní plodinou i po sklizni, kdy na záhonu nic nebude. Snese se s jakoukoli plodinou (na rozdíl od hořčice, kterou není vhodné pěstovat před košťálovou zeleninou).

Když ji vysejete nahusto, bude velmi efektivně zadržovat vláhu, potlačovat plevel a zlepšovat strukturu půdy. Prorůstající kořínky ji prokypřují a provzdušňují. Po zapravení do půdy pak svým rozkladem poskytuje dusík.

Já ji seju jako předplodinu na začátku března do všech zeleninových záhonů, aby v něm zajišťovala vše výše zmíněné. Do poloviny května stihne vyrůst do výšky cca 30 cm, což je dost hmoty pro potřeby hnojení i mulče. Pro tyto účely ji můžete vysít až do půlky dubna.

Před přesazením sazenic ji vytrhám, nalámu na menší kousky a zhruba dvě hrsti dám do výsadbové jamky k rajčatům, paprikám a další, na živiny náročné zelenině (melouny, okurky, dýně, cukety).

Zbytek položím na povrch záhonu jako mulč. Ten bude zadržovat vláhu a potlačovat plevel. Takto ji dávám na všechny zeleninové záhony, nerozlišuji tedy tratě a nároky zeleniny na dusík. Na povrchu záhonu se rozkládá velmi pomalu a nehrozí přehnojení. Pokud však chci, aby rozklad i přísun dusíku byl rychlejší, lehce ji zapravím do půdy.

Pár rostlin v záhoně nechávám, aby vykvetly a přitahovaly opylovače.

Další vhodnou dobou na výsev svazenky je zhruba na začátku září, kdy je sklizena většina úrody. Půda nemá být holá, proto je zelené hnojení výborným řešením, jak ji zakrýt a zároveň nevyčerpávat. Na zeleninový záhon semena vysejte na husto, aby rostliny vytvořily koberec. Před příchodem mrazů svazenku zapravte lehce do půdy, kde se bude rozkládat, poskytovat hnojení a půdu chránit. Pokud byste to nestihli, vůbec nevadí. Svazenku nechte být, přes zimu bude chránit povrch půdy. Zapravte ji až brzy na jaře (cca půlka února-březen).

Svazenka je skvělá do záhonu, kde budete pěstovat česnek. Zapravte ji dva měsíce před výsadbou česneku. Za tu dobu se rozloží dostatečně na to, aby česneku poskytla vyvážené množství dusíku.

je zcela nenáročná

Snese delší sucho, vlhko a nekvalitní půdy. Můžete ji bez obav sít do písčitých, jílovitých nebo kamenitých půd. Netrpí na žádné choroby ani škůdce a kromě opylovačů nepřitahuje nic, co by zahradě škodilo. Z mých zkušeností po ní nejdou ani slimáci.

Magnet pro užitečné opylovače

Až vykvete, oči vám budou přecházet z toho mumraje pilných včeliček, čmeláků a motýlů. Je medonosná, včelaři ji proto pěstují blízko úlů.

radost pro zahradníky

Nádherně voní a naprosto dokonale vypadá ve váze - buď samotná nebo třeba v kombinaci s pivoňkami. A vydrží vám opravdu dlouho.

Když projdete místností, ucítíte jemný závan květinové vůně. 

Kolik jí budete potřebovat?

e-shopu nabízím několik gramáží a vybrat si můžete podle velikosti plochy:

125 g - 25 m2

250 g - 50 m2

500 g - 100 m2

1 kg - 200 m2

 

Tak co? Přesvědčila jsem vás na tuto užitečnou krásku? :) 

 

 

 Podívejte se na další články

Ovčí vlna v zahradě Jak vám v zahradě pomůže ovčí vlna?
Popel v zahradě Popel ze dřeva dokonale poslouží ve vaší zahradě