Přírodní tipy pro zdravou úrodu mrkve

Mrkev

Mrkev dlouho klíčí (3-4 týdny) a nevadí jí nízké teploty. Můžete ji proto sít už od půlky února až do půlky března. Dřívější výsevy (nebo naopak velmi pozdní v červnu) jsou účinnou prevenci napadení pochmurnatky mrkvové, která má na svědomí černé nahnilé kořeny. Někdo seje už na podzim, mně se to ale neosvědčilo kvůli plevelu. Záleží čistě na vás, která doba výsevu vám bude víc vyhovovat.

Pokud máte skleník, chuť čerstvé mrkve si můžete vychutnat klidně v půlce dubna. Stačí vybrat ranou odrůdu a vysít v půlce února. Mnoho zahradníků začátečníků tápe, co vlastně znamená rané, polorané nebo pozdní. Označuje se tím vegetační doba - tedy čas od výsevu do sklizně.

Patří do záhonů 2. trati, což je středně výživná půda. Nesnese půdu s čerstvým hnojem, jinak kořeny napadají larvy a červi pochmurnatky. Nehodí se proto první rok do nově založeného hlubinného nebo vyvýšeného záhonu, který byl založený jako 1. trať. Naopak má ráda popel ze dřeva, poskytuje jí draslík. Při výsevu ho malé množství nasypte do vyhloubeného řádku a pak ještě záhon posypte shora. Můžete ho velmi lehce zapravit. 

Mrkev potřebuje prokypřenou lehkou půdu, jinak jsou kořeny deformované a rozvětvují se. V nepřeberné nabídce odrůd ale můžete najít vyšlechtěné pro těžké půdy - např. Amdsterdammer. Tuto informaci najdete na zadní straně sáčku.

Některé odrůdy zase preferují teplo při klíčení, např. červeno-fialová Purple Haze. Vysévejte ji proto zásadně až v červnu, jinak by nachladla a dostala šok.

JAK NA VÝSEV KROK ZA KROKEM

Pro účinnou prevenci padlí, které napadá listy, se mi osvědčila chytrá houba Polyversum. Cíleně vyhledává a napadá destruktivní druhy plísní a požírá je. Semínka mořím v Polyversu na sucho. Ve velmi malém množství prášku semínka jednoduše zamíchám a vyseju (do jamky tedy jde i malé množství Polyversa). Kromě mrkve je výbornou prevencí plísní pro rajčata, okurky, papriky, jahody, melouny, dýně či cukety. Funguje také proti padání klíčních rostlin. Najdete ho tady.

Moření mrkve

Při moření semínek nasucho je stačí v Polyversu promíchat.

 

Řádky dávám cca 20 cm od sebe a na dno lehce posypu popel. Nedělám je nijak hluboké, protože semínka mrkve jsou drobná a hloubka jamky by měla být asi 1 cm.

Setí mrkve

Na dno jamky sypu popel ze dřeva.


Sít by se měla ideálně na řídko. Někdo jako pomůcku používá písek, což já nedělám. Hustý výsev mi nevadí, protože pak protrhané rostlinky používám na pesto nebo smoothies. V každém případě je potřeba, aby byly finálně protrhané na cca 3-5 cm od sebe, jinak budou kořeny tenké.

Po vysetí půdu ještě lehce popráším popelem a mezi mrkev zasadím pár stroužků česneku. Ten ji chrání proti plísním a pochmurnatce.

V půlce března vysadím také cibuli sazečku pro posílení ochrany před pochmurnatkou. Její vůně ji účinně odpuzuje.

Pak jen hlídám pravidelnou vláhu, aby klíčila. Pokud by měly přijít mrazy, záhon zakryjte bílou netkanou textilií.


PODPŮRNÉ ROSTLINY PRO ZDRAVOU MRKEV


Česnek - chrání před plísněmi, odpuzuje pochmurnatku.
Cibule a pórek - kořenové výměšky chrání proti pochmutnatce mrkvové. Obojí k mrkvi sázejte až v březnu.
Kopr - podporuje vzcházení semen, chrání před pochmutnatkou, kopr zamíchejte se semeny mrkve. Toto je ale možné jen při výsevech v březnu nebo červnu, protože při přílišném chladu kopr špatně klíčí.

ŘEŠENÍ CHOROB A ŠKŮDCŮ MRKVE


Padlí

Semena mrkve namořte na sucho v prášku Polyversa.

Merule mrkvová

Od května do srpna záhon zakryjte netkanou textilií.


Rozvětvování kořenů

Vysévejte do lehkých půd.


Praskání kořenů

Zajistěte pravidelnou zálivku.

Pochmutnatka mrkvová
Způsobuje nahnilé kořeny.

  • prevencí je velmi časný výsev (únor, březen) nebo velmi pozdě (červen) - míjí se s dobou kladení vajíček
  • odpuzuje ji cibule, česnek a pórek nebo kopr (vysít ho společně s mrkví)
  • začátkem června zakrýt netkankou
  • odvar z vratiče: 300-500 g čerstvé rostliny do 10 l vody, máčet 1 den v teplé vodě a pak 20 min vařit. Scedit, použít neředěné.
  • výluh (čaj) z cibule nebo česneku: 2x týdně zalít. 75 g hlíz, zalít 10l vroucí vody a po vychladnutí použít neředěné