Dřevěný popel je skutečný poklad pro každého zahrádkáře. Jeho složení z důležitých minerálů, jako je draslík, fosfor, vápník a hořčík, jsou nezbytné pro zdravý růst zeleniny, stromů, keřů a dalších rostlin.
Co obsahuje dřevěný popel a kde ho využít?
- Vápník (cca 35 %): zlepšuje pevnost rostlin, podporuje růst rostliny a kořenů, zamezuje vzniku nekrózy plodů, hnilobě kořenů a nekrotických skvrn na listech.
- Draslík (cca 8 %): je důležitý ke správné fotosyntéze, zlepšuje odolnost rostlin vůči chorobám a suchu, podporuje tvorbu pevných stonků, tvorbu květů a plodů. U stromů a keřů pomáhá k lepšímu přezimování.
- Hořčík (cca 5 %): je důležitý pro tvorbu chlorofylu a zdraví listů, zamezuje žloutnutí listů, fialovění stonků nebo vzniku nekrotických skvrn na listech.
- Fosfor (cca 3 %): zamezuje deformování a kroucení listů. Fialovění stonků nebo tmavnutí a fialovění listů. Nedostatek způsobuje menší květy a zpomaluje růst. U stromů a keřů podporuje kvetení.
Díky této kombinaci minerálních látek je skvělý pro plodovou zeleninu, brambory, saláty, pórek, cibuli, česnek, jahody, ovocné a okrasné stromy a keře, trvalky a balkonové květiny a trávník. Možná vás překvapí, že z něj budou mít radost také okrasné cibuloviny – tulipány, narcisy a další.
Přisypávejte ho také do kompostu, který tak obohatíte o minerální látky a zlepší se jeho struktura.
Já ho v průběhu zimy sypu po záhonech, ke stromům a keřům a do kompostu. Dělám to hodně od oka, ale níže jsem vám napsala, jaké zhruba množství kam dávat. Velice dobře se rozpouští ve vodě. Můžete tak udělat zálivku. Pokud budete v říjnu nebo listopadu popelem hnojit stromy a keře, připravte si zálivku z popela nebo ho posypte kolem kmenů a důkladně prolijte vodou. Jedině tak ho dokáží rychle přijmout.
Popel je také výborný k česneku. Než ho v zimě zasadím, popel posypou po záhonu a lehce zapravím. Tohle můžete udělat už na podzim v momentě, kdy začnete topit. Po výsadbě znovu záhon posypu.
je skvělou a levnou prevencí nekrózy špiček plodů
Hlavně rajčata a papriky trpí nekrózou špiček plodů, která vzniká z nedostatku vápníku. A toho má popel opravdu hodně – až 35 %. Nekrózu poznáte podle tmavých skvrn. Při suchu jsou šedavé, při deštivém počasí mokvavé a jdou až do černa. Protože se popel velmi dobře rozpouští ve vodě, můžete si připravit postřik a aplikovat ho přímo na listy. Rostliny tak vápník přijímají velmi rychle. V 1 litru vody rozmíchejte 10 lžic popela, sceďte před jemné sítko nebo plátýnko a postřik je hotový.
Nebo nasypte zhruba polévkovou lžící popela do výsadbové jamky, když budete zeleninu přesazovat na záhon.
Popel si proto určitě schovejte i na zahradní sezónu.
Výborně funguje proti okrajové spále listů u angreštů a rybízu
Nedostatek draslíku je důvodem pro vznik tohoto onemocnění. Poznáte ho podle kroutících se a opadávajících listů, které mají modrozelenou barvu nebo purpurové okraje.
KE KYSELOMILNÝM ROSTLINÁM HO NEDÁVEJTE
Není vhodný pro borůvky, rododendrony, azalky a další kyselomilné rostliny. Je zásaditý a na tyto rostliny bude mít negativní účinek v podobě oslabení rostliny, vadnutí nebo špatné násady květů a plodů.
Na druhou stranu se vám může hodit tam, kde nechcete mech.
JAK DÁVKOVAT?
🌱Postřik na listy (prevence nedostatku vápníku)
Cca 10 lžic na 1 l vody. Zamíchejte a přeceďte přes jemné sítko nebo plátýnko.
🌱Posyp po záhonu
Cca 2-4 lopatky na 1 m2
🌱Zálivka
Cca 5 lopatek na 10 l vody
🌱Kompost
Cca 5 kg na 1 m3
Jaký popel je vhodný?
Popel musí být pouze ze dřeva! Je jedno, zda z jehličnatého nebo listnatého. Grilovací uhlí, černé a hnědé uhlí, natřené dřevo nebo jinak chemicky upravené určitě nepoužívejte.
podívejte se na další články
![]() |
Jak vám v zahradě pomůže ovčí vlna? | |
![]() |
Podzimní sázení stromů z kontejneru |