Jak na pěstování celeru

Celer

 

Celer je jedna z druhů zelenin která má nejdelší vegetační dobu. To znamená, že od doby výsevu do doby sklizně může uběhnout až 270 dní proto s výsevem začnete brzy a to už od začátku února. Nejzazší termín pro výsev je půlka března, protože má dlouhou vegetační dobu a nestihl by dorůst.

Celer klíčí dlouho a potřebuje k tomu teplo, ideálně 20 °C, ale zvládne i 15°C. Toho snadno docílíte zabalením misky s vysetými semínky do igelitového nebo mikrotenového sáčku, do kterého uděláte dírky. Velmi praktická je také miska od hroznů, funguje jako malý pařníček a má již otvory. Semínek vysejte klidně víc, než budete chtít rostlin. Jeho pikýrování je piplačka a nebudete muset řešit, že se vám některé rostlinky přetrhly apod.  

Miska

Pro předpěstování je praktická krabička od hroznů

Pro lepší start a zdravější růst můžete semínka namočit do odvaru z heřmánku. 1 lžičku sušeného heřmánku zalijte vroucí vodou a po vychladnutí zceďte, vložte semínka a nechce 2-3 dny máčet.  Pak sceďte přes jemné sítko a můžete lehce vysušit ubrouskem, aby se vám semínka nelepila na prsty.

Jak na výsev?

Semínka jsou hodně drobná, posypte je na řídko po substrátu a pak zasypte velmi zlehka. Do podmisky nalijte vodu, aby substrát nasáknul odspodu. Zůstane tak nakypřený a semínka se nevyplaví. Můžete ještě shora pošplíchat rozprašovačem.

Pokud použijete misku od masa, zabalte ji do sáčku a udělejte do něj dírky. V případě misky od hroznů jen zaklapněte víko.  

Dejte na světlé místo a hlídejte, aby substrát nevyschnul, zpomalilo by to klíčení. Jakmile semena začnou klíčit, sáček sundejte. Podívejte se na video, jak na výsev.

Pikýrování

Rostlinky celeru je třeba dvakrát přepikýrovat, tedy přesadit do většího. Poznáte to snadno. Jakmile narostou první pravé lístky, budou tedy dohromady čtyři, přepikýrujte rostlinky na větší plochu, 3x3 cm od sebe.

Až bude rostlina cca 2 cm vysoká, pikýrujte podruhé a to už do samostatných květináčků.

Přesazení na záhon

Od půlky května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, je čas na přesazení na záhon. Dejte si pozor, abyste ho nezasadili příliš hluboko. Srdíčko, tedy středová část rostliny musí zůstat venku, aby tvořila bulvu. Sázejte do sponu 40x40 cm.

Protože je celer náročný na draslík, záhon před výsevem poprašte popelem. Velmi časně na jaře, už od začátku března, můžete na záhon vysít svazenku. Kromě toho, že hustý výsev dokáže dobře zadržovat vláhu a prorůstající kořínky prokypřují půdu, je také zeleným hnojením. Před výsadbou celeru ji vytrhejte a zlehka zapravte do půdy, kde se bude postupně rozkládat a poskytovat dusík. Pokud vám nějaké rostliny zbydou, můžete je použít jako mulč a položit po povrchu záhonu. Budou tak dobře zadržovat vláhu. O úžasných přínosech svazenky pro zahradu si přečtěte tady.

Původně pochází ze středomoří a má rád sůl. Po výsadbě ho můžete zalít lehce slanou vodou.  

Nároky na půdu a péči

Potřebuje půdu bohatou na dusík a draslík - ten dodáte např. poprášením záhonu dřevěným popelem. Dusík pomocí kopřivové jíchy. Na podzim, do konce září můžete na záhoně vysít svazenku a před zimou ji zapravit do půdy. Funguje jako zelené hnojení, které dodává půdě dusík a zkvalitňuje ji. Na jaře přidejte na záhon kompost. 

Od července by už půda kolem celeru neměla být kypřena. Od srpna potřebuje hodně vody, aby se tvořily bulvy. Průběžně také odlamujte okrajové listy. Pro dobrou skladovatelnost jej sklízejte co nejpozději, klidně v řijnu. Snese i lehké mrazy.

Vhodní sousedé

Celer patří do plodin 1. trati a můžete ho pěstovat spolu s rajčaty, paprikami, pórkem, okurkami, fazolemi (ty navíc do půdy dodávají dusík). Rozumět si bude také s květákem, zelím nebo kedlubnem, protože jim odpuzuje bělásky. 

Podívejte se na další články

Ovčí vlna v zahradě Jak vám v zahradě pomůže ovčí vlna?
Popel v zahradě Popel ze dřeva dokonale poslouží ve vaší zahradě