Bylinky ze zahrady, které podpoří zdraví pejsků

IMG20230814192934 Na zahradě mi roste spoustu bylinek a občas je přidám Frencisce do misky pro zpestření. Krmím vařeným masem,   čerstvé bylinky nakrájím a zamíchám do masa. Vždy berte v potaz zdravotní potíže vašeho pejska a poraďte se   s veterinářem, pokud si nejste jistí vhodností bylinky správným množstvím.

 Pokud krmíte granulemi, můžete je namočit a bylinky zamíchat. Nebo upéct pamlsky, udělat svačinku třeba z tvarohu.

 Měsíček – čistí krev. Dávám okvětní lístky.

 Lichořeřišnice – posiluje imunitu, pomáhá hlavně na močový měchýř, ledviny, dýchací cesty a kožní potíže. Pro 10 kg   pejska stačí 2-3 listy nebo květy denně.

Bazalka - pomáhá při plynatosti. Pro 10 kg pejska 3-4 lístky denně.

Řebříček – pomáhá při nadýmání, podporuje játra, žaludek a ledviny.

Máta – zklidňuje podrážděný žaludek, zastavuje zvracení, snižuje flatulenci a nevolnost spojenou s cestováním. U psů není známá toxicita, ale velmi vysoké dávky mohou mít za následek problémy s játry nebo ledvinami. Stačí velmi malé množství – jeden lístek pro středního psa.

Jitrocel – čistí krev

Meduňka – pomáhá při plynatosti. Pro 10 kg pejska 3-4 lístky denně.

Kopřivová semínka – čistí krev, podporují močové cesty, játra, slezinu, žaludek. Podporuje srdce a pomáhá při bakteriálních a virových infekcích. Pro středního pejska s váho 10 kg stačí čtvrtka čajové lžičky denně.

Pozor na pažitku. Obsahuje pro psy jedovatý N-propyldisulfid a alylpropylsulfid. Narušují červené krvinky a mohou vyvolat anémii, slabost a dýchací problémy. Stejný účinek má cibule a její stonek a pórek.