S jedlou sodou budete mít zdravou a krásnou zahradu

Jedlá soda v zahradě
Jedlá soda je tak všestranná, že by neměla chybět v žádné domácnosti. Je ekologická, bezpečná a bohatě ji využijete také v zahradě. Preventivně dokáže předcházet plísním na zelenině nebo odpudit mravence. Lehce s ní vyčistíte plastový zahradní nábytek nebo pracovní náčiní. Spolu s tekutým mýdlem nebo eko jarem vydesinfikujete květináče a pítka pro ptáky. Tímto výčet nekončí. Pojďme se podívat, kde vám ještě pomůže.
 

Posiluje okurky a rajčata

Pokud vám začnou žloutnout listy okurek nebo rajčat, vyzkoušejte tuto zálivku. Do 10 litrů teplé vody zamíchejte 1 lžíci jedlé sody (koupíte tady) a 1 lžíci epsomské hořké soli (koupíte tady). Vodu nechte vychladnout a rostliny zalijte. Opakujte 1x týdně.

Žloutnutí by mělo ustat a navíc rostliny podpoříte v růstu.

Zkuste také tip pro skvělou úrodu rajčat. Až odkvetou a začnou se tvořit plody, vpravte do půdy asi lžičku jedlé sody. Je také vhodné 1x za 14 dní na záhon posypat epsomskou sůl (zhruba 1 šálek na 30 m2).

Bohaté květy muškátů a růží

Do 10 litrů teplé vody zamíchejte 5 lžic jedlé sody a nechtě vychladnout. Zalévejte zhruba 1x za 14 dní.

Muškáty a růže podpoříte v růstu a kvetení.

Jedna z možností na mravence

Zkuste na místo, kde si udělali hnízdo, nasypat jedlou sodu. Platí to jak pro zahradu, tak místa v interiérech. Mravenci by se měli odstěhovat.

Někdy však soda nepomáhá a je lepší do ní přimíchat moučkový cukr. Ten mravence naláká a spolu se sodou eliminuje.

Dalším eko tipem je mletá skořice, kypřící prášek do pečiva smíchaný s moučkovým cukrem nebo pepř. Je třeba vyzkoušet, co bude fungovat u vás. Dle mých zkušeností na každé zahradě zabere něco jiného.

Jedlá soda a slimáci – opravdu to funguje?

Často čtu, že se jedlou sodou zbavíte slimáků. Není to úplně pravda. Sice je vysuší, pokud na slimáka sodu nasypete, ale kdo by chodil po zahradě a obsypával každého jednotlivě? Nebo se doporučuje sodu nasypat po obvodu záhonů. Je to nesmysl, po prvním dešti, zálivce nebo ranní rose máte po sodě, protože se rozpustí.

Na slimáky fungují buď indičtí běžci, které ale každý mít nemůže nebo ekologický a pro zvířata bezpečný Ferramol.

Na slimácích si rádi pochutnají také ježci. Proto se vyplatí mít přírodní zahradu, kde pro ně vytvoříte podmínky. Stačí málo. Zajistit jim bezpečný vchod na vaši zahradu a dát pod strom nebo keř alespoň misku s vodou. Na zimu jim můžete vytvořit bezpečné útočiště z větví a listí.

Mšice na růžích

Mšice jsou každoroční problém. Existuje na ně několik funkčních domácích a přírodních postřiků – jedním z nich je ten z jedlé sody. Je zvláště účinný na růže.

Do 1 litru teplé vody zamíchejte lžičku jedlé sody a nechtě vychladnout. Pro lepší ulpění postřiku na rostlině můžete přidat 2 kapky eko jaru. Aplikujte zpočátku každý den, dokud mšice nezmizí. Ideálně ráno nebo večer, aby slunce nespálilo listy. Po každém dešti je potřeba aplikaci opakovat.

Šedá plíseň (hniloba)

Jedlá soda funguje jako fungicid. Šedá plíseň napadá převážně jahody, vinnou révu, rajčata, cukety, okurky a dýně. Je třeba říct, že již napadené rostliny se velmi těžko zachraňují a to i chemií. Důležitá je proto prevence, hlavně v deštivém období.

Postřik je velmi jednoduchý:
1 lžíce jedlé sody
1 lžíce epsomské soli (na posílení rostliny - není ale nutné dávat)
1 l teplé vody (pro lepší rozpuštění)

Pro lepší přilnavost na list můžete přidat 1 kapku eko jaru.

Pokud už rostliny plíseň mají, ty nejhorší části odstraňte a na zbytek použijte postřik. Nezapomeňte ho aplikovat i na spodní stranu listů. Denně a po každém dešti. Výsledek sice není zaručený, nicméně za pokus stojí. Jedlá soda má zásadité pH a v tomhle prostředí se plísním nedaří množit. Pro prevenci stačí 1x za týden-10 dní.

Padlí

Jedlá soda je účinnou prevenci proti padlí (Erysiphales), které často napadá angrešt, vinnou révu, jabloně, broskvoně, jahody, okurky, hrách, zelí, růže, astry nebo begónie. Padlí se projevuje jako moučný povlak.

Preventivní postřik je stejný jako u plísně šedé viz výše.

Kde ji ještě využijete

Čištění zahradního nábytku a náčiní - stačí ji smíchat s trochou vody a vytvořit kašičku. Díky mikrokrystalkům dobře vyčistíte i zašlou špínu.

Desinfekce květináčů a ptačích pítek - sodu posypte na houbičku a nádoby vyčistěte. Nakonec můžete opláchnout v octové vodě pro lepší desinfekční účinek.

Je skvělá i pro nás zahradníky

Změkčuje kůži a projasňuje

Je vhodná na peeling celého těla, včetně pleti. Skvělý je peeling rukou po práci na zahradě. Vyčistí vám je a zjemní. 1x týdně si udělejte peeling pleti. Úžasně ji zjemní, stáhne póry a ozdraví ji, protože působí desinfekčně.

 

Potlačuje zápach z potu

Stačí trochu sody dát na prst a nanést do podpaží. Bude překvapeni, jak funguje! A na dlouho.

 

Odstraňuje zápach a plíseň nohou a řeší unavené, bolavé nebo nateklé nohy 

Udělejte si lázeň nebo zasypte nohy sodou předtím, než si dáte ponožky.

Postup:

Do 10 l teplé vody nasypte 2 lžíce sody. Můžete přidat i 2 lžíce epsomské soli a 1 lžíci kyseliny citronové. Klidně můžete přidat pár kapek vašeho oblíbeného aroma olejíčku. Nohy budou odpočaté, jemné a bez zápachu. Opakujte minimálně 1x týdně.

 

Relaxační a uvolňující koupel celého těla 

Udělejte si domácí koupelovou sůl za pár korun a se skvělým účinkem.

Potřebujete:

2 hrnky jedlé sody

2 hrnky epsomské soli

1 hrnek kyseliny citronové

pár kapek esenciálního oleje (nemusí být)

Vše promíchejte a dejte do dobře těsnící skleničky nebo dózy (při vlhkosti a vzduchu tvrdne). Do koupele stačí nasypat zhruba 2-3 lžíce.

 

Rychlá pomoc při pálení močových cest nebo žáhy

Do sklenice s vodou zamíchejte půl lžičky sody a vypijte. Chuť je nic moc, ale dokáže pomoci při počátečních potížích. Sodu nepijte těsně před nebo po jídle, protože neutralizuje žaludeční kyseliny. Dejte si odstup minimálně hodinu.

 

Jedlou sodu neužívejte déle, jak 14 dní. Mohla by v těle zvýšit hladinu sodíku a snížit vápník. Také snižuje hladinu vitamínů a minerálů a může přivodit průjem, bolesti hlavy nebo slabost.